Nabízíme unikátní českou leteckou kávu, kterou praží kladenská značka OK Coffee. Názvy jednotlivých druhů káv by mohly evokovat, že by si kupříkladu plachtař musel vybrat kávu Glider, nebo že kávu Acrobat mohou pít jen akrobatičtí piloti. Není tomu tak!
Read MoreE-kurz pro piloty nejen bezmotorových letadel, ale i těch motorových. Pochopíte vlnové jevy a upozorníme Vás na četná nebezpečí, která v horských oblastech a vysokých výškách hrozí. Všechny teoretické poznatky si ukážeme i prakticky z pohledu pilota.
Read MoreKrásný zimní den a vy máte naplánovanou trasu se svou Cessnou 182 do Itálie na krátkou dovolenou. Nejvyšší překážka kterou na trase můžete potkat, je v mapě označena výškou 13 000 ft. Teplota v jejím okolí je nižší než v standardní atmosféře a QNH v dané oblasti je na hodnotě 1003 hPa. Jakou hladinu si zvolíte, abyste bezpečně nadletěl tuto překážku? Nejste si jistí? Za chvíli už můžete. V tomto článku jsme si pro vás připravili základní teorii týkající se výšek používaných v letectví, včetně praktického příkladu, na kterém si teorii ověříte. Kromě čistě matematického výpočtu zde najdete postup použití pilotního počítadla CR-3 pro výpočet. Toto všechno a mnohem více naleznete v rozsáhlém článku - Není výška jako výška.
Read MoreNěmecko je náš největší soused, takže možností kam letět je tam více než dost. Od hor až po moře. Podívejte se na náš nový e-learning
Read MoreRychlost a výška jsou alfa a omega celého létání. Rychloměr proto pro posádku představuje parťáka, bez kterého se všechno mnohem hůře dělá. Občas stačí i tak málo, jako například vosička v pitotce, a z dobrého sluhy je rázem lhář. Základy pilotovy pyramidy znalostí by proto měla, mimo jiné, tvořit podrobná znalost tohoto zařízení, aby i v těžkých chvílích dokázal problém rychle odhalit a přijít se správným řešením. K oživení či odhalení skutečností o tom, jak rychloměr funguje, jaký je rozdíl mezi tím, co měří a co ukazuje, jaké rychlosti rozlišujeme, jakých chyb se dopouští a spoustu dalších, naleznete v rozsáhlém článku - Co měří rychloměr.
Read MorePrůlet řízeným prostorem budete zvládat levou zadní. Díky interaktivnímu cvičení komunikace se na frekvenci už neztratíte. Vhodné jak pro piloty bez zkušeností s řízenými prostory, tak pro piloty, kteří si chtějí vylepšit své dovednosti.
Read MorePřišel do Vaší organizace pilot s mimoevropským průkazem? Máte průkaz vydaný mimo EU? Co dělat, když chceme nechat převést či validovat pilotní licenci, která byla vydána ve státě mimo Evropskou Unii na EASA licenci dle Part-FCL a Part-MED?
Read MoreIs your pilot’s license issued outside the European Union? Or did a pilot with a non-European license come to your organization? What to do if we want to transfer or validate a license that has been issued in a country outside the European Union to make it an EASA license according to Part-FCL and Part-MED?
Read MoreZískejte neomezený přístup ke všem e-learningovým kurzům. K ročnímu členství jako dárek letecká brašna a v ní vždy aktuální Databáze letišť a mapy. Vzdělávejte se u nás a staňte se lepším pilotem.
Read MoreNarušení vzdušného prostoru je hlavním provozním nebezpečím, které vzniká v důsledku rozdělení vzdušného prostoru do různých tříd a struktur, s nimi spojených postupů a společného využívání tohoto prostoru různými kategoriemi uživatelů – často s různými cíli, požadavky a schopnostmi. Podívejte se na doporučení pro uživatele vzdušného prostoru, které mají pomoci snížit počet narušení.
Read MoreLetiště v Szegedu zachvátil požár během letové ukázky. „Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš,“ pronesl starořecký filozof Hérakleitos z Efesu. V Maďarsku se tímto rčením neřídili a do řeky skočili učebnicovou šipku. Druhý den totiž celou ukázku zopakovali, a požár letiště způsobili znovu.
Read MoreNejen zájemce o pilotní průkaz zveme ke sledování Dobrého rána na ČT2 na téma letecký výcvik.
Read MoreDopady hypoxie mohou být fatální. V minulém článku jsme si uvedli příznaky, podle kterých lze hypoxii spolehlivě rozpoznat. V tomto článku se dozvíte kolik času máte k předejití fatálních dopadů v závislosti na výšce, jaké jsou dopady hypoxie, jaké kroky je možné podstoupit k zvýšení tolerance vůči hypoxii a jaká je první pomoc v takových chvílích.
Read MoreAčkoliv je lidské tělo úžasný organismus, který je schopen neuvěřitelných věcí, nezbytně vyžaduje základní fyziologické potřeby jako dýchání, tekutiny, spánek, potravu a další. Jakmile dojde k vysazení dodávky těchto potřeb začínají se dít hrozné věci. Jedním z takových stavů je hypoxie, na kterou jsme se zaměřili v tomto článku.
Read MoreČerná dírá není jenom neuvěřitelně hmotný objekt, který je schopen zakřivit časoprostor. Iluze Černé díry je v letectví známá již od letů prvních nočních pionýrů. K odhalení této dlouho hledané neznámé přispělo mnoho pilotů svými životy. Avšak díky nim a díky výzkumu výrobce Boeing máme celou řadu prostředků a postupů k vyvarování se takovému nebezpečí.
Read MoreKabina letadla plná kouře. Špatná viditelnost na přístroje i ven z letadla, dráždivý kouř vám komplikuje dýchání a pálí v očích. Lektory našeho požárního výcviku v letectví jsou profesionální hasiči a záchranáři.
O tom jak správně rozpoznat, kde dráha začíná, jestli danou část můžete využít pro vzlet, přistání, přerušený vzlet či pojíždění, pojednává tento článek.
Read MorePodstatné změny v roce 2022 ze záznamu Řízení letového provozu ČR .
Read MoreLetištní dráha může obsahovat celou řadu symbolů, kterým říkáme značení. Každý, kdo chce takovou dráhu použít, by měl být schopen „přečíst si”, co se na oné dráze píše. Po přečtení tohoto článku zjistíte, že pouhým pohledem na dráhu se toho dozvíte skoro stejně, jako kdybyste si ji nalistovali v letištní informační příručce.
Read MoreUmět rozpoznat jednotlivé iluze se do života letce rozhodně hodí, avšak zažít si je v ten nejméně vhodný okamžik a přesto vyjít bez ztráty kytičky, to už je něco. V našem druhém díle iluzí při přistání se dostanete k celé řadě ověřených rad, které vám můžou v nejtěžší hodině nemálo pomoci.
Read More